Backlink Analizi

Backlink Analizi Nedir?

Herhangi bir web sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu linke backlink denir. İnternet sitelerinin kalitesi ve arama motorlarındaki trafiğinin artması alınacak olan kaliteli backlinklerle mümkün olmaktadır. SEO çalışmalarında birçok kişinin önem verdiği bu uygulama site içerisindeki özgün ve kaliteli içeriklerin farklı internet sayfalarını kullanan kişilerce de fark edilip web sitesinin başarı kazanmasına yardımcı olur. Backlink sayesinde açılan bu yeni kapılarla internet sitenizin hem değeri hem de arama motorları tarafından önemi artacaktır. Unutulmamalı ki backlink uygulamalarının en önemli noktası analizin çok iyi yapılmasıdır. Link verilecek olan sayfaların değerinin ne olduğu, arama motorlarındaki trafik yoğunluğu ve diğer başarıları çok iyi araştırılmalıdır. Backlink verilmesi düşünülen web sitelerinin mümkün olduğunca aynı sektörün içerisinde yer alan sitelerden seçilmesine de dikkat edilmelidir.

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arama motorları, backlink uygulamalarında özellikle linklerin hangi yollarla alındığına bakmaktadır. Web sitelerine en çok zarar veren konuların başında doğal yollarla alınmayan ve güvenilir olmayan backlinkler gelmektedir. Öyle ki bu yollarla alınan backlinklerin büyük bir bölümü siteye zarar vermenin yanında internet sitesinin banlanmasına kadar gitmektedir. Backlink çalışması yaparken kaliteye ve linkin değerine önem verilmelidir. Kaliteli ve güvenilir olarak web sitelerinden backlink alınmalı ve içerikler bu sitelerde yayınlatmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca verilecek olan linklerin kalıcı olmasına da özen gösterilmelidir. Bunun yanında backlink alırken, birbiriyle alakasız yüzlerce link almış olan sitelerden de uzak durmakta fayda bulunmaktadır.

Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink almak için birkaç yol bulunmaktadır. Kendileri için veya kurumsal bazlı olarak SEO çalışması yapan kişiler genellikle bu yolları kullanmaktadırlar. Link almanın yollarından bazıları şunlardır; – Herhangi bir web sitesinde tanıtım yazısı alınabilir – Küçük çaplı paravan web sitesi açıp asıl site ön plana çıkarılabilir – Çeşitli blog yazılarına yorumlar yazmak suretiyle link verilebilir – Kaliteli ve başarılı bir bloggerlerdan inceleme yazısı talep edilebilir SEO çalışmalarında backlink yapılırken en değerli olan linkler kişilerin kendi kontrolü dışında yapmış olduğu doğal linkler olduğu asla unutulmamalıdır.