Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Kişilerin, firmaların, şirketlerin, markaların, kurum ve kuruluşların belirlediği tüketici kitlelerine sosyal medya platformları üzerinden ulaşabilmelerini sağlayan hizmetlere sosyal medya danışmanlığı denir. Sosyal medya danışmanı olarak görev yapan kişiler müşteri taleplerine göre ürün tanıtım ve satışlarını, hizmet tanıtımlarını, markaların bilinirliğini, kurumsal kimlik oluşturma adına sosyal medya platformlarını kullanmaktadırlar. Çoğunlukla SEO çalışmaları kapsamında yer alan bu uygulama bireysel olarak da kişiler tarafından yapılabilir. Lakin dijital dünyada sosyal medya platformları vitrin olarak görülmesi sebebiyle yapılacak olan hataları götürmemektedir. Uygulanabilirliği bakımından gayet basit ve kolay olan bu çalışmalar bilinçsiz bir şekilde yapılması durumunda şirket, marka ve firmaların vitrin olarak kabul edilen bu platformlar üzerinden ciddi müşteri kaybı yaşayabileceği gibi markanın sonunu da getirebilir.

Sosyal Medya Danışmanlığında Verilen Hizmetler

Sosyal medya danışmanları veya SEO hizmeti veren firmalar platformlar üzerinden vermiş oldukları tüm çalışma ve hizmetlerden doğrudan sorumlu olan kişilerdir. Bu yüzden kişisel müşterilerin yanı sıra markaların çalışmalarını gerçekleştiren kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sosyal medya üzerinden firma ve şirketlere verilen ürün ve hizmet tanıtım veya satışları tamamen hedef kitlenin kazanılmasına yöneliktir. Herkesçe hedef kitlenin kazanılması için sosyal medya danışmanlığı üzerinden verilen hizmetler; – Hedef kitlenin kazanılması için hesapların sıkı takibinin yapılması – Talebe ilişkin sosyal medya hesaplarının açılması veya var olanların yenilenmesi – Şirket, marka ve firmaların kampanyalarını destekleyici tanıtım ve duyuruların yapılması – İçeriklerin görsellerle birlikte belirlenmesi – Moderasyonların yapılması – Rapor hazırlama – Kriz yönetimi – Sosyal medya veri analizlerinin gerçekleştirilmesi

Sosyal Medya Danışmanın Görevleri Nelerdir?

SEO çalışmaları kapsamında yer alan sosyal medya danışmanlığı sosyal medya danışmanı olarak görev yapan kişilerce verilmektedir. Bu hizmetle görevli olan kişiler öncelikle tüm sosyal medya platformlarını takipçi profilleri ve detaylarıyla çok iyi analiz etmelidir. Marka müşterilerinin taleplerine kusursuz bir hizmet verebilmesi için hayal gücünü zorlamalı ve ürünlerin iyi tanıtımlarını yapmalıdır. Yeniliklere açık olmalı ve bunu sadece dijital dünya ile sınırlandırmamalıdır. Hizmet verdiği müşterilerinin içinde yer aldığı sektörleriyle ilgili detaylara sahip olmalıdır. Ürün satışları noktasında sosyal medya danışmanlığı yapan firmalar özel gün olarak kabul edilen günleri atlamamalıdır.