Site Dışı SEO Çalışmaları

Dış SEO Nedir?

Dış SEO veya site dışı SEO; harici kaynaklar tarafından yapılan tanıtım ve link alımlarını kapsayan bir çalışmadır. İnternet üzerinde yer alan sitelerin çeşitli kaynaklardan referans alarak oluşturulan bağlantılar bu çalışmalara en büyük örnektir. Alınan bağlantılar arasında backlink en meşhur olanı olup kendi sektörü içerisinde veya farklı sektörlerde yer alan siteler üzerinden insanların kendi sitelerinin tanıtımlarını yapabilmesini sağlayan bir çalışmadır.

Site dışı seo çalışmaları sadece backlink uygulamasından ibaret olmayıp link inşası, site tanıtımları ve şimdilerde çokça kullanılan sosyal medya tanıtımlarıdır. Arama motorları her zaman kullanıcılarına en iyi sonuçları vermek istemektedir. Bunun yanında sürekli olarak internet üzerinden tanıtılan biri ve tavsiye edilen biri olmakta çok önemli bir kavramdır.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Dış SEO çalışmalarında düşülen en büyük yanlışlardan biri de şüphesiz birçok siteden backlink alınmasıdır. Birçok site sahibinden şu sözleri sıkça duyabilirsiniz “birçok siteden backlink alıyorum ama sitem hala belirli bir seviyeye yükselmiyor” ifadeleridir. Bununda başlıca sebebi site dışı SEO’nun yanlış yapılmasıdır. Site dışı SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

Dış SEO çalışması yapılırken ilk olarak site içerisindeki yazı içeriklerinin ve yapılacak olan link çıkışlarının doğru backlink alımlarıyla yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu konuya dikkat edilmediği takdirde sitenin güven duygusunun düşmesine sebep olunabilir.

Dış SEO çalışmalarında farklı web sitelerini kullanacağınız zaman mutlaka kendi siteniz içerisinde yer alan resimleri kullanmaya özen gösterin. Herhangi bir form sitesinde veya sosyal ağlarda tanıtım yapılacağı zaman mutlaka sitenin logosunun yer aldığı veya site içerisinde yer alan resimlerden kullanmaya özen gösterin.

Dış çalışmalarda tanıtım yazısı veya diğer paylaşımlar sırasında yayını yapılacak olan konu başlığıyla birlikte içeriğinde birbiriyle bağlantılı olmasına özen gösterin.

Arama motorlarının en iyisi olan Google, link tanıtımı yapacak olan site sahiplerinden edu veya gov olan backlinkleri daha çok tercih etmelerini istemektedir. Bu uzantılar devletin kendi statüsünde olan uzantılar olduğu için daha değerli görülmektedir.

Yukarıda bulunan bu hususlara dikkat edildiği sürece dış SEO veya site dışı SEO çalışmalarında başarı oranı daha yüksek olacağından emin olabilirsiniz. Bursa da hizmet veren firmamız SeoBursa.com kurumsal veya kişisel internet sitesi sahiplerine güncel ve arama motorlarının daha çok tercih ettiği site dışı SEO çalışmalarını yapmaktadır.