Google Kötü Reklamlara Savaş Açtı

Google Kötü Reklamlara Savaş Açtı

Google’ın her sene yayınladığı “kötü reklamlar” ın istatistiklerine 2018 yılı ile devam ett. 2017 yılında kötü reklam istatistiklerini yayınlayan Google, kötü reklamları engelleme konusunda her sene önceki seneye göre daha da hızlanıyor. Yayınlanan Google raporuna göre her saniyede 100’ün üzerinde reklamı siliyor.

Google Her Saniye 100 ‘ün üzerinde reklam siliyor.

Google ‘ın 2017 kötü reklam istatistiklerine göre toplamda 3.2 milyar reklam sildiği belirtiliyor. Bu da ortalama saniye başı 100 reklamı engellediğini gösteriyor. Engellenen bu reklamların çoğu Google ‘ın algoritmaları sayesinde siliniyor geri kalan ise kullanıcı şikayetlerinin değerlendirilmesi sonucu siliniyor.

Silinen reklam türleri ise şu şekilde;

  • 79 milyon adet kötü amaçlı yazılımlara yönlendiren reklamlar
  • 66 milyonu tıklama hilesi ile alakalı reklamlar
  • 48 milyonu ise insanların istemediği yazılımları yüklemeye yönlendiren reklamlar.

Üstteki rakamlar tabi ki engellenen 3,2 milyar reklamın sadece bir kısmı.

Yasaklanan Yayıncılar, Web siteleri ve Mobil Uygulamalar

Google ‘ın raporuna göre engellenen 3.2 milyar reklamın içinde toplamda 320 bin yayıncı, 90 bin web sitesi ve 700 bin mobil uygulama bulunuyor. 320 bin yayıncı reklamlarından dolayı ceza aldı ve hesapları kapatıldı. 90 bin web sitesi ve 700 bin uygulama ise Google reklam ağından tamamen çıkartıldı.

Google yayıncı ilkelerini ihlallerden en göze çarpanlar ise şu şekilde;

  • Diğer sitelerden botlar sayesinde içerik çekip yayınlamak
  • Belli kısmı kopya içerikler
  • Tamamı kopya içerikler

Google Yayıncı Politikalarında Değişiklik Yaptı

Google 2017 yılında toplamda 28 reklam politikasını güncelledi ve ek olarak 20 yeni reklam politikasını kullanıcılarına duyurdu. Bunlar içerisinde en çok dikkat çeken ise kripto paralar ile ilgili reklamlardı. Kripto para reklamlarını şu ana kadar engellemeyen Google yeni değişiklikler ile kripto para reklamlarını engellemeye başladı.

Bundan önce bağımlılık ile ilgili rehabilitasyon merkezlerinin reklamlarını engellemesi dikkat çekmişti. Bu engellemeye rağmen Google bu kişileri de unutmadı ve ihtiyacı olan kişiler ile iletişime geçmeleri için bir çalışma başlatmıştı. Bu programı başarı ile tamamlayan rehabilitasyon merkezleri yeniden Google reklam ağına katılabilecek.

Kaynak : Searchenginejournal.com

Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir