Google’ın Ardından Bing de Submit URL Aracını Kapatıyor

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından yapılan açıklama ile Google‘ın webmasterlar tarafından yoğun şekilde kullandığı servisi “Submit URL” aracını kapatmıştı. Google sonuçları sayfasından hızlı bir şekilde kullanılan aracın kapatılmasının ardından URL gönderme konusunda sadece Search Console üzerinden işlem yapılabiliyor. Google‘ın “Submit URL” aracını kapatmasının ardından dün de Bing “Submit URL” aracını kapatacağını duyurdu.

“Bing Submit URL” (URL gönderme aracı) Kapatılıyor

Geçtiğimiz günlerde bizim de detayların yer verdiğimiz “Google Submit URL Aracı Tarih Oldu” haberinden sonra Bing de popüler aracını kapatma kararı aldı. Herkesin anonim olarak kullanabildiği bu aracı her iki arama motorunun da kaldırması kullanıcılar tarafından tepki ile karşılandı. Bu servisi kullanabilmek için artık Google ya da Bing’in webmaster araçları servisine giriş yapılarak kullanılabiliyor.

Bing’in yaptığı güncelleme Google’ın yaptığı ile tamamen aynı. Bu güncelleme ile artık anonim olarak gönderilen URL’ler servislere giriş yapılarak bir diğer deyişle ilgili sitenin sahipliğini doğrulayarak gönderilebiliyor.

Her iki arama motorunun yaptığı açıklamanın ortak ve dikkat çekici bölümü ise; yapılan güncelleme ile gönderilen URL’lerin kalitesinin arttırılmasının hedeflendiğine dikkat çekiliyor.

Bing Webmaster Araçları Servisine Giriş Daha Da Basitleştirildi

Diğer arama motorlarının aksine Bing Webmaster araçlarına giriş artık Facebook, Microsoft, Google kimliklerinin doğrulanması ile giriş yapılabiliyor. Bu kolay giriş yönteminin ardından tüm arama motorlarında ortak işlemlerden birisi olan sitenin kimliğini doğrulama işleminin yapılması gerekiyor. İlgili web sitesinin doğrulama işleminin yapılmasının ardından “Bing Webmaster Araçları” nda “Sitemi Yapılandır” menüsüne giriş yapıp ilgili URL ‘yi Bing arama motoruna gönderebilirler.

Bing arama motorunun bu güncellemeyi yapması uzun zamandan beri bekleniyordu. Google tarafından 2018 Temmuz ayında yapılan güncellemenin ardından bu güncellemeye benzer güncellemelerin diğer arama motorları tarafından da yapılması bekleniyordu. 2 aylık gecikmenin ardından Google ‘ın yaptığı güncellemenin benzerini yapan ilk arama motoru Bing oldu.

Her iki güncelleme işleminin öne çıkan farklarından birisi de; Google yaptığı güncelleme hakkında herhangi resmi bir açıklama yapmazken, Bing kalitesinden ödün vermeme adına resmi bir açıklamada bulundu. Açıklama yapılsa da yapılmasa da her iki arama motorunun bu güncellemeyi hangi sebepten yaptığı aşikar…

Her ne kadar arama motoru pazarının %95’inden fazlası Google’ın tekelinde olsa bile SEO ile ilgileniyorsanız ya da websitesine yatırım yapmış birisi iseniz belli başlı arama motorlarının webmaster araçları servislerine mutlaka kayıt yaptırmanızı öneriyoruz.

Günümüzün en geçerli pazarlama yöntemlerinden birisi olan dijital pazarlamada başarılı olmak SEO Çalışmalarının iyi bir şekilde yapılmasından geçiyor. Bursa bölgesinde işletmeniz var ve Bursa SEO, SEO Bursa çalışmalarına ihtiyaç duyuyor iseniz bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin…

Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir