Web Site Tasarım / Proje / Sunum Nasıl Olmalıdır ?

Web site ve logo tasarımınız internet dünyasında size ait dünün, bugünün, yarının tanımını sunar. Sizi dünyaya yansıtır. Hedeflerinize ulaşmanızda en önemli alandır. Artık siz de A’dan Z’ye farklı olmalısınız. Yapmış olduğunuz işlerden, ürettiklerinizden, sahip olduğunuz belgelerden, almış olduğunuz ödüllerden, başarılarınızdan, hedeflerinizden dünyanın haberinin olmasının vakti geldi.

Web sitesi hazırlamaya başlamadan önce bazı çalışmalar yapmak, web sitesini zihnimizde ve kağıt üzerinde tasarlamak zorundayız. Planlama alışkanlığı kazandıktan sonra işlerimizi daha hızlı ve doğru yapabiliriz. Eğer web sitemizi önceden tasarlamazsak daha sonra bir değişiklik yapmak zorunda olduğumuzda çok fazla zaman kaybederiz.

Web Tasarımında Temel İlkeler Web tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı ilkeler vardır. Bu ilkeler bizim hazırlayacağımız web sitesinin alt yapısını düzgün kurmamızı, siteyi hazırlarken daha az hata yapmamızı, web sitesi kullanıcılarının sitemizde daha fazla ilgi göstermesini ve hızlı çalışmamızı sağlayacaktır.

Biçimsel Özellikler Web sitesi tasarımı yaparken en önemli şeylerden biri sitenin görüntüsüdür. Bunun için site görüntüsünü hazırlarken gerekli olan temel biçim özelliklerine dikkat etmemiz gereklidir. Renk Dengesi Tasarlayacağımız web sayfasını hazırlarken hem gözü yormayan arka plan hem de okunması kolay yazı renklerini seçmeliyiz. Eğer arka plan koyu renk ise yazı rengini açık eğer arka plan açık renk ise yazı rengini koyu seçerek okunurluğu arttırmalıyız. Sitemizde çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalı, mümkünse en fazla üç rengi yoğun olarak kullanmalıyız. Yapacağımız sitede renk seçimi yaparken dikkat edeceğimiz bir nokta da site logosunun rengidir. Genelde site logosunda bulunan renkler site tasarımında ana renk olarak seçilir.Logo renklerinin yanında bu renkleri tamamlayan zıt renkler ile siyah ve beyaz renkleri kullanılır.

Okunabilirlik Birçok internet kullanıcısı sayfaya önce göz atar, sonra okur. Hazırlayacağımız sayfaları göz atmaya uygun hazırlamalıyız. Başlıkları ve yazıyı düzenli tutarak gerekiyorsa gazetelerin yaptığı gibi kısa özetler oluşturmalıyız. Yazıların içerisinde dikkat çekmesini istediğimiz yerler var ise vurgulamalıyız. Uzun bir sayfadan oluşan yazı okunurluğu çok düşük görünecektir. Bunun yerine uzun yazı yayınlamak zorundaysak birkaç sayfaya bölerek vermemiz uygun olacaktır. Okunurluğu arttırmak için yazı rengi ile zemin rengini zıt (contrast) seçmeliyiz. En basit siyah-beyaz zıtlığını kullanabilirsiniz.

 

Ses ve Görüntü Ekleme Prensipleri Web sayfalarına kimi zaman ses, hemen her zaman görüntü ekleme ihtiyacımız olacaktır. Görüntü eklerken ekleyeceğimiz görüntülerin web tarayıcılar tarafından görüntülenebilir formatta olduğundan emin olmalıyız. Web tarayıcılar bilgisayarda gördüğümüz her görüntüyü göstermez. Bunun için web sayfalarında uzantısı jpg, gif, png olan görüntüler kullanılır. Sitemize eklediğimiz sesler de her bilgisayar tarafından çalınamayabilir. Bizim bilgisayarımızda duyduğumuz bir sesi başka bir bilgisayarda duyamayabiliriz. Çünkü sesleri duymamızı sağlayan bazı programlar vardır. Bu programlar bizim bilgisayarımızda olabilir fakat başka bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarında olmayabilir. Bunun için ses dosyası olan web sayfalarımızda kullanıcıları uyarmamız gerekir. Web sayfasındaki sesi duyabilmek için yüklemeleri gereken programlar hakkında uyarılarda bulunmamız gerekir.

Sayfa Çözünürlüğü Web tasarımı yaparken dikkat edeceğimiz şeylerden biri kullanıcıların ekranında yatay kaydırma çubuğu oluşturmamaktır. Sayfalarımız uzadığında dikey kaydırma çubuğu oluşması internet kullanıcılarını çok rahatsız etmez ama dikey kaydırma çubuğu yanında yatay kaydırma çubuğu oluşması rahatsızlık verir. Kullanıcıyı yorar. Bu yüzden web sayfası tasarlarken genelde yatay olarak sabit büyüklükte çalışılır. Web sayfalarında dikey kaydırma çubuğunun oluşacağı dikkate alınarak yatay çalışma alanı gelende ekran çözünürlüğünden daha ufak seçilir. Örneğin 1024 piksel genişlikteki bir ekran çözünürlüğü için sayfa kenarındaki boşluklar da dikkate alınarak 980 piksel genişlikte bir sayfa tasarımı yapılır. Biz 1600×1200 çözünürlüklü bilgisayarımızda bir ekranın her yerini dolduran web sayfası tasarımı hazırladık diyelim. Bu tasarım bizim bilgisayarımızda çok iyi görünürken başka bilgisayarlarda ekranda tam olarak görünmeyebilir. Bu yüzden sayfa çözünürlüğü belirlerken dikkat etmemiz gereken en önemli şey internet kullanıcılarının ekran çözünürlükleridir.

1. İçerik Web sitesi tasarımı yaparken kullanacağımız en önemli şey içeriktir. Çünkü web sitelerinin hazırlanma amacı, bilgilere başkalarının ulaşmasının sağlanmasıdır. Onun için web sitesi tasarımına başlarken sitede ne yayınlayacağımızı yani içerikleri bilmemiz ve tasarımımızı ona göre yapmamız gerekir. İçerikleri önceden bilmemiz tasarımı hazırlamamızda bize yön verecektir. İçerik hakkında dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur da uzun cümleler yerine basit ve sade anlatımlar kullanmaktır. Tasarımı çok güzel olan bir sitede içerik yok ise o siteyi kimse ziyaret etmez ama tasarımı zayıf olan bir sitede içerik iyi ise o siteye her zaman ziyaretçi gelir. Sitede kullandığımız içerikler, site ziyaretçilerinin beklentileri dışında olmamalıdır.

2.Tasarım Web sitesi içeriklerinin hazırlayacağımız web sayfasının neresinde ve nasıl görünmesini planladığımız bölüm tasarım aşamasıdır. Tasarım aşamasında web sayfasının logosu nerede olacak, yazılar nerede olacak, menüler nerede olacak gibi soruların cevaplarını kağıt üzerine ya da bilgisayara çizeriz.

 

3.İşlevsellik Kullanıcılar sitenin ana sayfasından sitenin içindeki her sayfaya erişmek ister. Anasayfamızı hazırlarken bunu dikkate almamız gereklidir. Diğer taraftan internet kullanıcıları sitenin iç sayfalarından da diğer sayfalara erişmek ister. Bunun için mümkün olduğunca sitedeki her sayfadan diğer sayfalara bağlantılar oluşturma çalışmalıyız. Eğer bunu sağlayamıyorsak web sitemizin çok kullanılan sayfalarına her sayfadan mutlaka bağlantı vermeliyiz. Her sayfadan ana sayfaya ve sitenin ana bölümlerine bağlantı sağlamalıyız.

4. Kullanılabilirlik Web sayfalarımızı hazırlarken internet kullanıcılarının kolay kullanacağı şekilde tasarlamamız gerekir. Kullanıcılar sitemizdeki yazıları okurken zorlanmamalıdır. Bunun için yazı tipini, rengini, büyüklüğünü iyi seçmemiz ve uygun bir zemin üzerinde görüntülememiz gerekir. Ayrıca hazırladığımız sayfaların yazıcıdan çıkarılacağını da düşünerek yazı renklerini yazıcıdan çıktığında okunacak şekilde seçmeliyiz. Web sayfalarını hazırlarken site logosunu, ana sayfaya olan bağlantıları, menüleri internet kullanıcılarının alışkanlıklarına göre konumlandırmalıyız. Kullanılabilirliğin iyi olması için aşağıda bazı özellikler listelenmiştir: . Web sayfalarımız hızlı yüklenmelidir. . Siteyi gezmek için kullandığımız navigasyon (menü) kullanıcının kolayca görüp kullanacağı bir yerde bulunmalı (Genellikle sayfa başında veya sayfanın sol ve sağ bölümünde)dır. . Sayfadaki site logosundan ana sayfaya bağlantı verilmelidir. . Her sayfadan ana sayfaya bağlantı için bir Anasayfa yazısı bulunmalıdır. .Her bölümde o bölümün iç sayfalarına ulaşmamız için bağlantılar olmalıdır. . Web sitesinde iletişim kurmak için iletiĢim bilgileri ve iletişim formu bulunmalıdır. . Önemli kelimeler kalın olarak veya özel renklerle vurgulanmalıdır. .İçerik çok fazla ise arama kutusu bulunmalıdır.

5. Web Tarayıcıları ile Uyumluluk İnternet kullanıcıları hazırladığımız sayfaları görüntülemek ve kullanmak için Web Tarayıcı denilen programlara ihtiyaç duyar .Web tarayıcı programlar temelde aynı görev için programlanmışsa da web sayfalarını gösterirken ufak farklılıklar gösterebilir. Tasarladığımız web sayfalarını hazırlarken bütün web tarayıcılarda aynı görünmesini sağlamaya çalışmalıyız.Web tarayıcıları neden hazırladığımız web sayfalarını aynı göstermezler? Çünkü web tarayıcıları farklı firmalar tarafından hazırlanan programlardır. İnternet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, Opera gibi çok kullanılan web tarayıcılar hazırlanırken W3C (Web standartlarını belirleyen topluluk) tarafından konulan kurallara göre sayfa kodlarının istediklerini yaparlar fakat yeni konulan kurallara her web tarayıcı programlayan firma anında yeni program sürümü çıkaramayabilir. Bu da bizim kurallara uygun hazırladığımız sayfanın bazı tarayıcılarda düzgün bazılarında istemediğimiz gibi görünmesine neden olabilir.

Cevap Ver

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir